Wyrzynarka – nie tylko do drewna i jak jej prawidłowo używać?

Jednym z bardziej przydatnych urządzeń wszędzie tam, gdzie trzeba wykonać coś z drewna będzie wyrzynarka. Oprócz drewna przetnie ona też tworzywa sztuczne oraz miękkie metale, co czyni ją narzędziem jeszcze bardziej uniwersalnym.

Co daje nam wyrzynarka?

Narzędzie to posłuży nam przede wszystkim do wycinania rozmaitych otworów w różnych powierzchniach, mogą one być o kształtach regularnych, takich jak prostokąt, okrąg, mogą być bardziej skomplikowane – wszystko zależy od naszej sprawności manualnej i fantazji. Ozdobne zygzaki czy ciekawe łukowe wykończenia mogą być prawdziwą ozdobą mebli (i nie tylko), co sprawia, że używanie wyrzynarki może przypominać prace artystyczną.

Jak właściwie używać wyrzynarki?

Pamiętajmy o kilku ważnych zasadach podczas prowadzenia wyrzynarki: bardzo istotna jest pewna ręka, utrzymująca stabilność i stałe tempo. Na czas cięcia, dociskajmy dokładnie płozę do przycinanego materiału. Jest to bardzo istotne, ponieważ inaczej wyrzynarka może wpaść w wibracje, które mogą poskutkować złamaniem ostrza lub – co gorsza – wypadkiem.
Jeśli mamy do czynienia z twardym materiałem, przycinajmy go na wolnych obrotach, logicznie jeśli będziemy cięli miękkie, czy kruche materiały, przełączymy urządzenie na najwyższe obroty.

Wyrzynarka – wycinaj nawet skomplikowane kształty

Jak wcześniej wspomniano, dzięki wyrzynarce można osiągnąć nawet skomplikowane, nieregularne kształty. Jeśli planujemy takie cięcie, możemy kupić dodatkowo urządzenie przypominające cyrkiel (choć niektórzy producenci oferują je w komplecie już z podstawowym narzędziem). Cyrkiel ten, zamocowany w specjalnym miejscu na płozie, posiada specjalny szpikulec, który jest przesuwany wraz z prętem. W zależności od tego, jak duży ma być promień wyciętego otworu,  przesuwamy go zwiększając lub zmniejszając tę wielkość. Aby uzyskać idealny okrąg, wyznacza się go cyrklem, zanurzając w materiale, a wyrzynarką podąża według wyznaczonych linii.