Historia i główne cechy stylu rustykalnego

Styl rustykalny często kojarzy nam się ze swojskimi, czy babcinymi domami, najlepiej znajdującymi się na wsi. Przywołuje on często właśnie atmosferę wiejskich chałup i dworków. Po wielu fascynacjach innym designerowskimi stylami, warto wrócić do tego, który cechuje się rodzinną stylistyką i prostotą.

Historia stylu rustykalnego

Powstanie stylu rustykalnego możemy zawdzięczać Thomasowi Lee, który na przełomie XIX i XX wieku wykonał krzesło, przypominające stary fotel, do którego zrobienia potrzebował pojedynczej deski. Styl w tamtym czasie zrobił gigantyczną furorę, co skutkowało znalezieniu się projektów owego mężczyzny na niejednej altance czy domku letniskowym.

Główne cechy stylu rustykalnego

Wręcz najważniejszą istotę w aranżacjach wnętrz w stylu rustykalnym odgrywają naturalne materiały i tkaniny. Króluje tutaj drewno , ceramika bądź metale, takie jak miedź lub żelazo. Nie ma mowy tutaj o dodatkach wykonanych z tworzyw sztucznych, jeżeli oczywiście nastawiamy się na typowo klasyczne podejście do owego stylu. Jeśli chodzi o kolorystkę pomieszczeń, najlepiej sprawdzą się ciepłe i neutralne barwy, jakimi są biele czy beże. Popularne są też odcienie brązów, symbolizujące ziemię. Za to na ozdobach na ścianach, meblach, czy domowych tkaninach królują wszelkiego rodzaju elementy ludowe i barwne wzory. Szczególnie popularne są kwiaty, kratki i pasy, które ożywiają wnętrza.

Charakterystyczne w stylu rustykalnym jest też stylizowane drewno z mocnymi przetarciami, a także zarówno surowe jak i pomalowane na biało cegły. Ogromną rolę w domu urządzonym w tym stylu stanowią dodatki, które tworzą sielankowy wystrój. Są nimi m.in. emaliowe dzbany, wszelakie wyroby z wikliny, suszone kwiaty czy lniane obrusy.