Jakiego typu środki do prania warto stosować?

Każdego dnia stoimy przed szeregiem ważnych i tych mniej istotnych wyborów. Często zalicza się do nich również zakup odpowiedniego środka piorącego. Taki produkt ma wpływ nie tylko na koszt prania, ale przede wszystkim efekt i jakość takiego zabiegu. Obecnie oferta tego typu środków jest bardzo zróżnicowana, ponieważ możemy wykorzystywać zarówno tradycyjne proszki, jak i specjalne płyny, kapsułki, a także perełki. Różnią się one między sobą komfortem ich stosowania, ale także efektami, na jakie możemy liczyć. Czym więc kierować się przy wyborze środków do prania i na jakie produkty warto postawić? Podpowiadamy.

Proszek do prania

Wśród najpopularniejszych środków do prania, które wciąż są najchętniej stosowane przez wielu użytkowników, wymienia się proszek do prania. Jest to produkt, który występuje w sypkiej postaci i z reguły dostępny jest w wersji do białych ubrań oraz kolorowych. Ten pierwszy dba o zachowanie śnieżnej bieli odzieży i działa rozjaśniająco. Wersja do kolorów z kolei dba o ich wzmocnienie i utrzymanie. Proszki do prania występują w różnych wielkościach opakowań. Dlatego kupując wersję o wadze kilku kilogramów, przez długi czas nie musimy martwić się o to, że zabraknie nam środka piorącego.

Takie produkty są też bardzo wydajne i ekonomiczne. Dla niektórych osób wadą jest jednak konieczność samodzielnego ich dozowania. Niektóre proszki mogą również zostawiać biały osad na odzieży. Bardzo często użytkownicy wykorzystują je jednak łącznie z innymi specyfikami, takimi jak na przykład perełki do prania, które nadają odzieży wyjątkowy zapach. Woń ta pozostaje na długo. Środki te mogą również przywracać tkaninom ich dawny blask, pozostawiając je miękkie i pachnące.

Płyny i żele do prania

Do chętnie wykorzystywanych środków piorących, które warto stosować, zalicza się także płyny i żele do prania. Te pierwsze są bardziej delikatne niż proszki i łagodniej obchodzą się z materiałem. Dodatkowo lepiej wypłukują się z tkanin. Dlatego nie pozostawiają na ich powierzchni smug i nalotów. Z uwagi na fakt, iż są jednak dość delikatne, mogą nie poradzić sobie z mocnymi zabrudzeniami. Żele do prania z kolei są nieco gęstsze, więc stanowią połączenie proszku i płynu. Są skuteczne i delikatne jednocześnie, a dzięki skoncentrowanej formule, są też dość wydajne. Zazwyczaj płyny i żele ładnie pachną. Jednak, aby wzmocnić ten efekt, możemy wykorzystać na przykład perełki do prania, które nadadzą tkaninom wyjątkowy zapach.

Kapsułki do prania

Do najczęściej wykorzystywanych środków piorących można zaliczyć także kapsułki do prania. Komfort ich użytkowania zdecydowanie jest największy ze względu na to, że wystarczy tylko wrzucić kapsułkę do bębna pralki, a ta rozpuści się i wypierze nasze pranie. Będzie również stopniowo uwalniała składniki podczas cyklu. Produkty te nie wymagają więc dozowania detergentów, a czasem również stosowania kilku różnych środków. Kapsułki, które obecnie oferują producenci to na przykład wersje trzy w jednym, które zawierają już nie tylko proszek do prania, ale także zmiękczacz do tkanin czy płyn do płukania, a także odplamiacz lub inne środki piorące.