Jak oczyścić wodę z własnego ujęcia?

Zleciłeś wykonanie przydomowej studni i chcesz w końcu cieszyć się darmową wodą, ale nie pozwala Ci na to jej jakość? Rdzawe zacieki z żelaza, wapienne osady z kamienia, gorzki smak z powodu dużej ilości niezdrowego manganu, a może przykry zapach spowodowany azotem, siarkowodorem lub co gorsza bakteriami? Na szczęście na wszystko jest sposób!

Domowe stacje uzdatniania wody

Własna studnia to coraz popularniejsze rozwiązanie. Wysokie ceny wody sieciowej lub po prostu brak wodociągu zmuszają nas do szukania alternatywnych rozwiązań. Przydomowe ujęcie to świetny pomysł pod warunkiem, że nasza woda będzie zdatna do użytku. Niestety często zawiera ona duże ilości żelaza, manganu, amoniaku czy twardości. Zdarzają się też azot i bakterie.

Z pomocą przychodzą na szczęście domowe stacje uzdatniania wody. Na rynku jest całkiem sporo produktów o różnej charakterystyce i w rozmaitych cenach. – W naszej pracy spotykamy się z naprawdę różnymi wynikami analizy wody. Od niewielkich po gigantyczne przekroczenia. Widzimy też, że klienci zagubieni są w gąszczu ofert, które nie zawsze wydają się rzetelne i dobrze wycenione – mówi Łukasz Tabin z podpoznańskiej firmy Technika Wody, która jest polskim producentem zmiękczaczy i stacji uzdatniania wody.

Co więc w takim razie zastosować? – Wszystko zależy od składu naszej wody. Na niewielkie, trzy lub czterokrotne przekroczenia na żelazie i manganie wystarczy stacja multifunkcyjna, tzw. 5w1, które usuwa z wody żelazo, mangan, amoniak, zawiesiny organiczne oraz twardość wody. Na wyższe przekroczenia polecamy uzdatniacze z inżektorami napowietrzającymi – mają one wyższą skuteczność w usuwaniu żelaza i manganu. Natomiast jeśli w wodzie znajdują się bakterie, konieczne będzie zastosowanie lampy UV – podsumowuje Łukasz Tabin z Techniki Wody.

Uzdatniacze z serii Water Technic

Najpopularniejsze w ofercie wspomnianej firmy są uzdatniacze z serii Water Technic. Modele Water Technic Pro Multi to wielofunkcyjne stacje skutecznie oczyszczające wodę niemal z wszystkich niepożądanych substancji i dodatkowo zmiękczają wodę.

Z kolei urządzenia Water Technic Oxy bezproblemowo usuwają nawet wielokrotne przekroczenia na żelazie i manganie. W przypadku bakterii warto zastosować lampy UV z serii Hydro Steri – posiadają one skuteczne żarniki marki Philips.

Warto wspomnieć też o filtrach kuchennych odwróconej osmozy, np. RO8 Water Technic. Zastosowana w nich membrana osmotyczna czyści wodę nie tylko z zanieczyszczeń fizykochemicznych, ale też z większości bakterii i wirusów.

Szczegółową ofertę uzdatniaczy i filtrów wody można znaleźć na www.sklep.technikawody.pl.